ÖkoFest 2019 korraldajad paluvad külalistel endaga tuua 2-3 kilogrammi elavat viljakat mulda, mida pole küntud, mineraalväetatud ega töödeldud herbitsiidide või pestitsiididega. Muld peaks olema looduslikult niiske (mitte kuivatatud), koos kogu selles looduslikult esineva mikrofloora ja -faunaga, putukate ja ussidega, juurte ja seemnetega jne.

Milleks on see vajalik?

ÖkoTehnoPargi territooriumil asub spetsiaalselt selleks loodud elusmuldade ja mulla elusorganismide pank, kuhu on kavas kokku koguda võimalikult suur valik erinevate maailma piirkondade muldi. Muldade mikroorganismid (umbes triljoni jagu tegelasi mitmest tuhandest eri liigist elab 1 kilogrammis viljakas mullas, nt mustmuld) hakkavad osalema ainulaadse huumuse tootmise protsessis, mida saab kasutada igasuguse pinnase, sealhulgas kõrbeliiva, uuesti viljakaks mullaks muutmise protsessis.

Huumus on mulla orgaaniline aine, selle viljakuse alus.

Tänaseks on SkyWay ettevõtte agrotehniliste uuringute laboratoorium kindlaks teinud põllumajanduslikku väärtust omavate mulla mikroorganismide rühmad (umbes tuhat liiki) Valgevene, Venemaa ja Ukraina viljakate muldade proovide põhjal. Neid hakatakse kasutama huumuse tootmisel, aga ka mulla viljakuse tõstmisel erinevaid mikroorganisme sellesse asustades. ÖkoFestile oodatakse külalisi kümnetest maailma riikidest. Nende toodud elavast viljakast mullast saab väärtuslik alus edasises töös teadlastel, kelle eesmärk on säilitada ja parandada planeedi ökoloogilist olukorda.

SkyWay agrotehniliste uuringute laboratoorium

“Mulla seisund on peegel, mis peegeldab mitte ainult materjali, vaid ka inimese vaimset kujutist. Just inimene vastutab mitte ainult mulla seisundi eest, vaid ka kogu Maa ja Universumi kui terviku eest,” ütles vene teadlane V. Dokutšajev, kes on geneetilise mullateaduse teadussuuna loojaks.

Viljakas pinnas koos selles elavate mikroorganismidega – Maa biosfääri immuunsüsteem

Tänapäeval kasutatakse liiga palju intensiivseid põllumajandusvõtteid, toimub üleväetamine ega järgita külvikorda. See põhjustab erinevat tüüpi pinnaseerosiooni, kõrbestumist ja huumusedefitsiiti. Mikroorganismide hävimise tulemusel langeb mulla kvaliteet, see tähendab ka toiduainete ja lõpuks ka inimese kvaliteedi langust.

Pruunsöest tehtud muldade proovid SkyWay laboratooriumis

Inimene tapab planeedi immuunsüsteemi kündmise, pestitsiidide ja herbitsiididega. Ei ole vaja kolmandat maailmasõda, et me kaotaksime – planeedi immuunsüsteemi puudumisel võib mistahes hetkel tekkida pandeemia. Siis ei päästa meid miski – ei isiklik ookeanisaareke, allveelaev ega ka raketitõrjesüsteemiga Boeing – inimkond kaob ajalooliste standardite kohaselt väga kiiresti.

Mulla loodusliku viljakuse taastamine spetsiaalse huumuse abil on osa SkyWay kontseptsioonist ja trosstranspordi loojate üks prioriteete

“Kui me ehitame maapinna kohale trosstrassi, mis asub taevas, nimetame me selle taevaseks teeks – SkyWay’ks, siis küsitakse mis jääb selle alla. Kõik! on vastuseks. Me ütleme: taevatee peab jooksma üle õitsvate aedade ja põldude, üle viinamarjaistanduste ja metsade, üle mesilaste mesilate ja karjamaade…

Siis tekib küsimus: jah, viljakal maal on see võimalik, aga kuidas on kõrbete ja mägedega? Kuidas muuta need osad maast õitsvaks paradiisivaibaks trosstee all?” mõtiskleb trosstranspordi looja Anatoli Junitski. Siin on oluline roll bioloogial ja mikrobioloogial, orgaanilisel keemial ja teistel loodusteadustel. Ka siin läheb SkyWay kaugemale, demonstreerides uuenduslikku lähenemist.

Anatoli Junitski juhtimisel ja tema loodud tehnoloogiat järgides täidavad ettevõtte spetsialistid ambitsioonikat ja ainulaadset ülesannet – ühendada energeetika (põhiliselt loodusliku energia tarbimise teooria ja praktika) keemia ja bioloogiaga uurides looduslike ainete ja organismide ümberkujundamise ja paljundamise viise. Kombineerides pruunsöest või põlevkivist tööstusliku huumusetootmise protsessi energeetikaga, saame me miljardeid tonne toorainet, mida on vaja mulla viljakuse tõstmiseks ja samal ajal energia muundamiseks viisil, mis minimeerib selle kahjulikud mõjud ümbritsevale keskkonnale. Näiteks koostootmisjaamades põletatava söe jäätmed kuluvad ära huumuse tootmiseks, mis viiakse mulda ja tagab selle viljakuse. Ka soojusjäätmed ei eraldu siis enam atmosfääri, need kasutatakse ära põllumajanduslike kasvuhoonete kütmiseks.

Lõppude lõpuks on süsi endine puu, mis sai elutegevuseks vajalikud ained (peaaegu terve Mendelejevi tabel) iidsest mullast ja energia päikeselt, mis säras 100 miljonit aastat tagasi. See protsess on võimalik tagasi pöörata ilma ajamasinata, suunates energia iidselt päikeselt jõujaamadesse ja taasluues mulla, milles on olemas kõik mineraalid rikkalikuks elutegevuseks.

Isegi sütt kasutavad elektrijaamad muutuvad seda loogikat kasutades lillelisteks oaasideks, osaks taristust, mida teenindab SkyWay transpordisüsteem. Täna ei ole see ainult originaalne lahendus keskkonna abiks, vaid sadu miljardeid dollareid väärt äriprojekt. Tulevikus, kui vajadus vanade transpordisüsteemide järgi on ammendunud, võimaldab SkyWay tehnoloogiate kasutamine vabastada ja taas kasutusse võtta nö surnud maa, mis on hetkel kaetud asfalti või rööbastega.

SkyWay unikar liuglemas õunapuude kohal ÖkoTehnoPargis

Junitski üheks põhimõtteks on anda loodusele tagasi rohkem, kui ta on sunnitud sellelt võtma.

Iga ehituseks kulunud ruutmeetri kohta annab SkyWay tagasi 3 ruutmeetrit viljakat maad kõigi trosstranspordiga seotud hoonete “rohelistel” katustel ja põrandatel. Samal mõttel põhineb ka SkyWay lineaarlinna kontseptsioon: tulevikuasula, kus maapind on mõeldud jalakäijatele ja rohelistele taimedele ning transport, energia ja info liigub maa kohal “teisel tasandil”.

ÖkoFest toob kokku tuhanded ühises mõtteruumis olevad inimesed, kes pole ükskõiksed keskkonnaohtude suhtes ja usuvad, et tulevik on loodussõbraliku transpordisüsteemi päralt. SkyWay trasside ümber üle maailma saavad õitsema aiad, õhk saab olema puhas ja maa viljakas.

Mõned pihutäied mulda, mida Te ÖkoFestile toote, on Teie panuseks selle missiooni realiseerimisse!

Allikas: https://rsw-systems.com/news/ecofest2019-ecology

Tõlkija: Jan-Sander Simmerman

%d bloggers like this: