Möödunud aasta detsembris avaldasime avaliku kirja, mis adresseeritud SkyWay looja Anatoli Junitski poolt maailma kuulsaimatele kosmose koloniseerijatele Elon Muskile ja Jeff Bezosele.

10. mail avaldas väljaanne BusinessInsider artikli, milles Jeff Bezos kirjeldab visiooni, kus tulevikus elavad meeletud inimhulgad Maa orbiidil paiknevates kosmosekolooniates. Seal on olemas kõik eluks vajalik, sealhulgas ka ülikiire transport ja põllumajanduspiirkonnad. Miljardär oli neid ideid esitlenud Washingtonis toimunud Blue Origin’i kuumooduli prototüübi esitlusel.

Sarnasus Jeff Bezose kirjeldatud visiooni ja Anatoli Junitski avalikus kirjas esitletud plaanide vahel ei jäänud märkamatuks paljudele meediaväljaannetele, mis härjal sarvist haarasid ja sel teemal artiklid avaldasid. Teiste seas: Natsionalnõe Interesõ, TechCultImenno, Krimmi teabeportaal ja teised.

«Mõne päeva eest toimus Washingtonis pompöösselt maketi Blue Moon – kosmilise multitegevusmooduli esitlus, mis on kavandatud tööks Kuul. Selle viis läbi ettevõtete Amazon ja Blue Origin rajaja ja omanik Jeff Bezos. Oma etteaste käigus väljendas tuntud ameerika ettevõtja ja miljardär mitmeid julgeid mõtteid – maalähedase orbiidi koloniseerimisest, lähikosmose industrialiseerimisest, ülikiire futuristliku transpordi kasutamisest, mis hakkab teenindama kogu seda tohutut taristut. Kõlab tõesti uhkelt. Kas autorist ka lugu peeti? Siin on ainult üks suur «aga». See kõik on piinlikult sarnane valgevene inseneri ja leiutaja, trosstranspordi kontseptsiooni ja kosmilise projekti SpaceWay autori Anatoli Junitski projektidele. Ja Bezos oli sellest suurepäraselt teadlik.

 

“Miljardäri sõnu vahendab portaal Businessinsider. Jeff Bezos teatab, et kavatseb asustada kosmost kuni triljoni inimesega О’Neilli kolooniates, pöörlevates silindrites, mis on mõeldud gravitatsiooni taastamiseks, maa ümber pöörlemiseks ja inimtegevuse toetamiseks.

 

Neis kolooniates, ütles Bezos, on ülikiire transport, põllumajanduspiirkonnad ja linnad. Mõned neist on mõeldud ainult puhkuse veetmiseks. Objektide gravitatsioon on erinev, mõnedes võib tehistiibade abil isegi lennata. Maaväliseid kolooniaid hakkavad ilmselt ehitama meie järeltulijad, kuna Maal ei ole Bezose arvates veel vajalikku tehnoloogiat.

Ideed, mida härra Bezos temale omase paatosega enese omade pähe väljendas, ei ole kaugeltki uued. Eelmise sajandi alguses rääkis Konstantin Tsiolkovski mõistuse levikust Universumis ja kosmilisest optimismist. Ja 1988. aastal arendas kuulsa Vene leiutaja ideid oma töös «Kosmose raketivaba industrialiseerimine: probleemid, ideed, projektid» valgevene insener ja leiutaja, NSVLi Kosmonautikaföderatsiooni liige Anatoli Junitski. Siis korraldati Gomelis esimene rahvusvaheline konverents kosmose raketivaba hõlvamise teemal, mis on toetub füüsilistele ja tehnoloogilistele tingimustele, määrates ulatusliku kosmose industrialiseerimise. Seda saab teha miljonite tonnide ulatuses kaubavoogudega aastas ja reisijatevooga miljoneid inimesi aastas – st kõigest sellest räägis Jeff Bezos vähem teaduslikust vaatenurgast, populistlikult ja erapoolikult. Oma esitluse viimased slaidid, mis saatsid tema nö viimaseid sõnu, illustreerisid esiplaanil kergelt äratuntav … SkyWay – transpordikompleks, mille väljatöötamise idee kuulub insener Junitskile, mis on tänaseks juba ehitatud ja testitud Valgevenes.

 

Võimalik, kuid vähe tõenäoline, et see on kokkusattumus. Kahele targale inimesele tulid pähe sarnased mõtted, ühele varem, teisele hiljem. Lõppude lõpuks, ameerika miljardär ja Forbesi hinnangul rikkaim inimene 2018. aastal võis lihtsalt mitte teada endise Nõukogude Liidu leiutaja ideedest.

 

Kuid ta teadis. 2018. a. detsembris kirjutas Anatoli Junitski avaliku kirja, Elon Muskile ja  Jeff Bezosile, mis avaldati ingliskeelse kosmosealase eriajakirja Room kevadnumbris. Selles rääkis valgevene leiutaja kosmose industrialiseerimisest kui ökokatastroofi vältimise ainsast võimalusest, samuti vajadusest kasutada ökoloogiliselt puhtaid, raketivabasid tehnoloogiaid, mis on tema poolt välja töötatud ja avaldatud üleliidulistes ajakirjades «Izobretatel i ratsionalizator» и «Tehnika – molodyozhi» juba 1982. a. Selleks, et viia meie planeedi maalähedasele orbiidile kogu tööstus, organiseerides selle ökoloogiliselt puhtana põhimõtteliselt uute tehnoloogiliste ressursside baasil – kaaluta olukorras, süvavaakumis, kasutades praktiliselt tasuta päikeseenergiat.

Bezos oma esitluses otsustas minna edasi, rääkides «triljonitest inimestest» ja tervetest linnadest. Ta teeb ettepaneku kogu inimtsivilisatsiooni viimiseks kosmosesse. Kusjuures Junitski ideede ja tema avaliku kirjaga on ameerika ettevõtja ilmselgelt tutvunud – selliseid kokkusattumisi ei esine.

 

Selleks, et olukorda selgitada, võtsime ühendust Anatoli Junitskiga, kes töötab peakonstruktorina tema poolt rajatud ettevõttes «Trosstehnoloogiad», ja palusime tal kommenteerida Washingtonis toimunud esitlust.

 

«Meeldiv, et selline hõivatud inimene nagu härra Bezos leidis aega minu kirja lugemiseks, – ning selles, et ta seda tegi, ei ole peale tema esitlust enam mingit kahtlust. Ehkki ta «varustas ennast» minu industrialiseerimise kontseptsiooniga, on tema idee sellest, et inimesed peaksid elama kosmoses, pehmelt öeldes kahtlane. Inimene kuulub Maale – siin on tema jaoks ideaalne gravitatsioon, õhk, vesi, toit, vesi, temperatuur, atmosfäär  rõhk – seda loetelu võiks lõputult jätkata. Kosmos on inimese eluks hukutav. Saab rääkida tööstuse viimisest kosmosesse, kuid mingil juhul mitte kogu inimkonda. Samuti hämmastavad Bezose sõnad kosmose industrialiseerimiseks vajaliku tehnoloogia puudumisest selles kontekstis, et just sellistest tehnoloogiatest ma just temale kirjutasin», – vastas valgevene leiutaja.  

 

Samuti saatsime me kirja Jeff Bezosele, milles küsisime otse, kuivõrd on tema ideed saanud innustust valgevene inseneri Junitski töödest. Vastust ei ole veel tulnud».

Anatoli Junitski idee, mis näeb ette lähikosmose industrialiseerimist mitteraketilise lähenemisega, avaldati esimest korda aastal 1982 ajakirjas Tehniline Noorus (vene keeles). Aastal 1995 ilmus esimest korda raamat “Trosstranspordisüsteemid: Maal ja Kosmoses“, kus Junitski ideed põhjalikult lahkab. Aprillis 2019 ilmus raamatu kolmas trükk, mida on võimalik soetada vene ja inglise keeles SkyWay veebipoest.

Jeff Bezose idee, mis näeb ette lähikosmose industrialiseerimist mitteraketilise lähenemisega, avaldati esimest korda aastal 2019 meediaportaalis BusinessInsider (inglise keeles).

Allikas: https://skyway.capital/news/new?id=461

 

%d bloggers like this: