fbpx

2020. aasta märtsis läbisid ettevõtte Unitsky String Technologies Co. spetsialistid professor Mihhail Orlovi juhendamisel Leiutava Probleemlahenduse Teooria (MTRIZintensiivkursuse. Pärast teooriakursust Valgevene hotelli «President» konverentsisaalis alustasid kursuslased projektipraktikaga, kuid juba veebi vahendusel.

SkyWay teabeteenistuse juht Mihhail Kiritšenko rääkis professor Mihhail Orloviga ja uuris, kuidas kulgevad ettevõtte Unitsky String Technologies Co. spetsialistide õpingud ja millised on nende tulemused.

Mihhail Kiritšenko:
Mihhail, sissejuhatavate loengute lõpust Minski hotellis «President» on möödunud juba kaks kuud. Kahjuks ei ole tulenevalt viirusest võimalik Teiega meie linnas kohtuda. Teisalt aga on koolituse teine pool kava ja metoodika poolest kaugõppe vormis. Teame, et meie spetsialistid on kogu koolitusprogrammiga juba «üle ekvaatori» jõudnud. Kuidas hindate õpingute käiku?

Mihhail Orlov:
Mihhail, tänan intervjuud korraldamast. See ei lase logeleda, kuna käigu pealt tuleb mõelda vastused, mis oleksid SkyWay projekti veebilehe külastajatele ja partneritele huvitavad.

Lühidalt öeldes, olen teie spetsialistidega tehtud tööga väga rahul. Vaatamata väga hõivatud õpilastele, nagu kutsun kõiki koolitusel osalejaid, jõudsime tõepoolest kogu programmiga lõpuni. Mis peamine – meie silme all suurenevad teadmised modelleerimisest ja TRIZ-i järgi ülesannete lahendamisest. Juba pea pooled osalejatest on esitanud sertifitseerimistöö ja saavad atesteeritud. Need tööd kajastavad täielikult ettevõtte spetsialistide loomingulisi otsinguid, saavutusi ja tegelikku oskusteavet, mida ei ole ega saa olla üheski teises ettevõttes maailmas, kuna luuakse tehnilisi lahendusi täiesti uute tehniliste projektide väljatöötamiseks. Ja mitte reklaamiks, vaid praktiliseks rakendamiseks.

М.К.:
Kas õpilaste oskuste nii kiire kasvu taga on mingi saladus?

М.О.:
Loomulikult on saladusi. Esimene saladus peitub kvalifitseeritud noortes. Ja erialased teadmised on igasuguse, eriti inseneriteadusliku loovuse alus. Teine saladus – Modern TRIZ metoodika. Siin on minu rohkem kui 20 aasta jooksul ilmunud raamatud. Muide, peamiste teoste kaantel näete illustratsioone Unitsky trosstranspordi kontseptsioonist. Koolitusel võetakse kõik läbi. Nii on ka tarkvaraga. Kõik tehakse ühtede ja samade standardmudelite järgi.

Koolituse ja projektiteabe standardiseerimine on meie peamine «saladus», mida olen üksikasjalikult kirjeldanud ka kõigis oma raamatutes. Õpilastele esitletakse tõepoolest tarkvara, raamatute, jaotusmaterjalide ja modelleerimisnäidetes ühtseid mustreid ja mudeleid. Väljavõtet uue idee loomise protsessi standardsest esitusest saab näha ühe õpilase töö skaneeringust.

Loovuse jõud peitub distsiplineeritud mõtlemises ja metoodilises standardis! Seetõttu ei kulutata aega «otsingutele», kus mis kirjas on, vaid süvenetakse koheselt probleemi sisusse ja lahendamisprotsessi. Sellel on palju eeliseid. Kokkuvõtlikult – MTRIZ loob loomingulise, eriti inseneridisaini mõtlemise distsipliini.

М.К.:
Mihhail, kas meie ettevõtte õpilastega tegelemisel, võrreldes paljude teistega, keda olete juba koolitanud, on mingeid eripärasid? Olete ju koolitanud kõikjal maailmas!

М.О.:
Loomulikult on mul lihtsam töötada kodulinnas Minskis oma emakeeles, isegi kui seda tööd tuleb nüüd teha kaugelt Berliinist. Kuid siin on ka sügavam erinevus. Näen ja olen näinud erinevates riikides paljusid andekaid motiveeritud õpilasi. Reeglina on tegemist suurettevõtete töötajatega, kus noorte osakaal on väiksem kui SkyWay-s. Teie ettevõttes, kuhu kutsus mind Anatoli Unitsky, nägin töötajaskonda, kus ollakse valmis projekteerima tulevikumaailma. See on ebamaine tunne, mõistes, et just need noored inimesed projekteerivad oma ande, visaduse, teadmiste, loovuse abil uusi reaalsusi. Ja mitte üksnes ei projekteeri, vaid ka ehitavad! Nii Marina Gorkas kui ka Sharjahis. Ja leiavad seejuures veel aega tegeleda MTRIZ-projektiga. Kümned, sajad õpilastööd tulevad eriti sagedasti õhtuti, ka nädalavahetustel ja pühadel. Nii tulebki tegutseda tuleviku lähemale toomiseks!

М.К.:
Mihhail, näen Teie käes kella, mille kinkis Teile meie ettevõtte juhtkond. Mis kellaaega see näitab?

М.О.:
Mihhail, see kell on minu jaoks äärmiselt märgilise tähtsusega. Alustasime sellega projekti hotellis «President», nüüd on see mu kabinetis. Ja veel Anatoli Unitsky autogrammiga! Jah, Unitsky trosstranspordi aeg on kindla peale kätte jõudnud. Seejuures tuleb meil iga päev lahendada arvukalt projekteerimis-, tootmis- ja käitamisülesandeid ning leida nende lahendamiseks loovaid ideid. Muide, ka üldsuse teavitamine nõuab märkimisväärselt loovust. TRIZ-is on selle jaoks ka vastav osakond. Võimalik, et juba on kätte jõudnud aeg ka hakata koolitama erinevate riikide spetsialiste tross-süsteemide korraldamise põhialuste, projekteerimise, rakendamise, käitamise ja piirkondlikele tingimustele kohandamise alal. Modern TRIZ on siin samuti suureks abiks.

М.К.:
Mihhail, mida soovite meie spetsialistidele projekti lõppedes?

М.О.:
Sama, mida rääkisin loengutes ja kirjutan meililistides, kus pöördun õpilaste poole mitte üksnes juhistega, vaid ka motiveerivate mõtetega. Kolleegid, kogu maailma mõtlesid välja ja ehitasid insenerid. Need olete teie. Ja SkyWay-s loote otseselt maailma tulevaste transpordi tuiksoonte, kui ühtse organismi, süsteemse kasvu mõtet, mis on vaba «trombidest» ja «kollapsitest» teedel. Vajame teid, mis ühendavad parimad elukohad teiste sarnaste paikadega, mis on mõeldud võib-olla masina-, töökoja-, metsa- ja põllutöödeks, aga ka suurlinnadega, kus saame kogeda teistsuguseid, eelkõige kultuurielamusi – teatrid, muuseumid, staadionid. Kaupa ei saa vedada kõigi maakera punktide vahel. Vaja on teistsuguseid transpordimagistraale, mis on ohutud, ülikiired ja ratsionaalsete intelligentse süsteemide juhitud. Seda kõike tänasel päeval SkyWay pakubki. Ja kõik see nõuab annet ja süstemaatilist loomingulist projekteerimist. Anne on kõige olulisem. Loomingulise projekteerimise eest hoolitseb Modern TRIZ. TRIZ annab ande avaldumiseks tööriistad. Õppige neid tööriistu kasutama!

Investeeri SkyWay arendamisse ja võida SkyWay edust!

 

AVA ENDA TASUTA VEEBIKONTO